Olen useamman vuoden surkutellut labin modeemin "rajoittuneisuutta". Pitkään palvellut zyxcell kun toimii myös verkkoinfran pääreitittimenä. Wlan tukiasemien ohjelmiston vaihto avoimen lähdekoodin vastaavaan lienee ensimmäisiä suoritteita, joita hakkeroinniksi voi kutsua omalta osaltani. Niinpä rajoittuneisuuden purkuun ajattelin tietenkin zyxcellin ohjelmiston korjaamista avoimella vaihtoehdolla. On siis aika korvata vanha modeemi OpenWRT:tä tukevallla mallilla! Nopeasti kävi kuitenkin ilmi, ettei avoimenlähdekoodin ajureita löydy kuin Lantiq VDSL2-modeemeille.
Tuettuja modeemimalleja löytyy siis vain kourallinen:
Olen säännöllisen epäsäännöllisesti etsinyt listalla olevia laitteita. Nyt keväällä sattui Tori.fi palvelusta silmiini TP-link VR200 modeemiin edulliseen 10€ hintaan. Akuutti torisäätö ja modeemi on lounastauolla käsissäni.
TP-Linkin vanhemmista ohjelmistoversioista löytyy useita vaihtohetoisia tapoja saada ohjelmisto vaihdetuksi. Muutamia mainitakseni; käskyn injektointi wlan salasanan asettamisessa; Käskyn injektointi palauttamalla muokattu asetusten varmuuskopio; tftp palvelin korruptoituneen ohjelmiston palauttamiseen. Valitettavasti mikään näistä vaihtoehdoista, joissa latteen koteloa ei tarvitse avata, ei toiminut. Joten vaihtoehdoksi jäi sarjaportilla ja tftp palvelimella tehtävä päivitys. Onneksi labilta löytyi 3.3V usb sarjaportti muunnin ja sopivia koekytkentä johtoja. Openwrt wikin ohjeistus https://openwrt.org/toh/tp-link/vr200v#installation_direct_to_flash oli hyvä ja johtojen kytkentä (vaatii kotelon avaamisen) oli päivityksen työläin vaihe.
Vanha modeemi toimi samalla labin verkkoinfran pääreitittimenä ja palomuurina. Asetukset otettiin valikoista talteen, lähinnä kuvakaappauksin. Asetuksia ei kuitenkaan ollut kuin kourallinen, lähinnä etähallintaan, webkameroihin ja 3d tulostimien internetiin pääsyn saralla. Ne olivat melko helpot asetukset kopioida. Reitittimeen asennettiin myös dynaaminen dns päivitys ohjelma. Openwrt tarjoaa melkolaajaa ohjelmisto tarjontaa joten se palvellee hakkeriyhteisöä hyvin. Modeemin asetukset tuottivat enemmän päänvaivaa, enkä ole niistä edelleenkään täysin varma. Internet yhteys tosin muodostui varsin kivuttomasti.
Vaikka päivitys oli sinällään onnistunut, jotain kummalista purkin toiminnassa edelleen on. Esimerkiksi lokaalit nimet kutenvaikkapa labassistant.lan eivät toimineet suoraan. Vaikuttaisi siltä kuin IPv4 ja IPv6 eivät täyisin keskustelisi keskenään. Myös satunnaista wlan pätkintää on kuulemma ilmennyt. Pätkiminen ei tosin pitäisi johtua modeemi/reitittimestä, sillä AP:t ovat täysin erilliset. Labin kiinteät yhteydet ovat mielestäni toimineet myös varsin hyvin.
Share on Twitter Share on Facebook
Comments
There are currently no comments
New Comment